Baza wiedzy

Przydatne artykuły
player

Jak działa przedpłata (zaliczka)?

Przepłata (zaliczka) to płatność elektroniczna, która jest wymagana w momencie tworzenia przez klienta rezerwacji on-line. Klient, aby utworzyć rezerwację i aby ta rezerwacja uzyskała status "potwierdzonej",  zostanie przekierowany do płatności elektronicznych w celu uiszczenia wymaganej przedpłaty (zaliczki). Zaliczka może zostać ustawiona na wszystkich usługach lub tylko na wybranych. Na każdej z usług może być ustawiona niezależnie. Zaliczka może wyrażona procentowo lub w złotówkach. W szczególności, zaliczka może wynosić 100%, wówczas usługa (lub cała rezerwacja) zostaje opłacona "z góry" w pełnej wysokości. Przedpłaty można w każdym momencie wyłączyć.

więcej
player

Jak włączyć przedpłaty (zaliczki) w aplikacji Timebox.pl?

Przedpłaty pozwalają na pobranie od klienta częściowej lub całkowitej opłaty za wizytę on-line. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, na czym polegają przedpłaty (zaliczki), kliknij w ten link.  Aby włączyć przedpłaty, zależy skonfigurować płatności elektroniczne PayU. Rejestracja w PayU jest niezbędna, aby uruchomić płatności elektroniczne (przedpłaty/zaliczki) na stronie rezerwacji on-line. Jak przebiega proces rejestracji w PayU? Wejdź w Ustawienia -> Przedpłaty. Kliknij w przycisk "Rejestracja w PayU", aby otworzyć formularz rejestracji w PayU. W formularzu rejestracji uzupełnij podstawowe dane dotyczące firmy: dane osobowe, dane firmowe, skan dowodu osobistego.  Po wypełnieniu formularza, zaloguj się w panelu menadżerskim PayU i z jego poziomu dokonaj jednorazowej bezzwrotnej opłaty aktywacyjnej w wysokości. Dokończ konfigurację sklepu w panelu menadżerskim PayU - w zakładce "Rejestracja" kliknij "Dodaj konfigurację" (na dole): krok: jako adres strony wybierz lub dodaj swoją stronę rezerwacji on-line https://[nazwa].timego.pl nazwa sklepu - dowolna, np. nazwa Twojej firmy reszta pól - bez zmian (pozostawiamy domyślne wartości) krok: typ punktu płatności: REST API nazwa punktu płatności - dowolna, np. nazwa Twojej firmy krok: odczytaj parametry Protokół OAuth - client_id i Protokół OAuth - client_secret - skopiuj je do pól znajdujących się poniżej (widoczne po zaznaczeniu Przedpłaty ) i zapisz. Po zarejestrowaniu się otrzymasz parametry client_id i client_secret, które należy wprowadzić do poniższej konfiguracji.

więcej
player

Jak skonfigurować przedpłaty (zaliczki) dla rezerwacji on-line?

Jeśli nie masz jeszcze włączonych przedpłat (zaliczek), kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, jak to zrobić. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, na czym polegają przedpłaty (zaliczki), kliknij w ten link.  Jak skonfigurować przedpłaty (zaliczki) Wejdź w Ustawienia -> Przedpłaty. W sekcji "Ustawienia zaliczek" skonfiguruj domyślne wysokości zaliczek dla wszystkich usług. Niezależnie od tych ustawień, na każdej usłudze można indywidualnie ustawić wysokość wymaganej zaliczki. Zwróć uwagę, że w "Ustawienia zaliczek" można także ustawić, aby zaliczka nie była, a następnie włączyć zaliczki tylko na wybranych usługach.  Po zapisaniu ustawień domyślnych dla zaliczek, możesz teraz zmienić wysokość zaliczki indywidualnie na każdej usłudze. Kliknij edycję usługi lub dodaj nową usługę. W sekcji wskazanej na poniższym obrazku zmień ustawienia wysokości zaliczki.  Zapisz zmiany na usłudze. W tej chwili przedpłaty dla rezerwacji on-line są już skonfigurowane. Twoi klienci korzystający ze strony rezerwacji on-line podczas zapisywania rezerwacji zostaną poproszeni o uiszczenie przedpłaty: zamiast przycisku "Potwierdzam" będzie "Zapłać" lub "Zapisz i zapłać". Jeśli rezerwacja zostanie opłacona, jej status zmieni się na "potwierdzona/gotowa".

więcej
player

Odwoływanie opłaconych rezerwacji on-line

Jeśli nie masz jeszcze włączonych przedpłat (zaliczek), kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, jak to zrobić. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, na czym polegają przedpłaty (zaliczki), kliknij w ten link.  Przedpłaty mają gwarantować, że klient dokonując rezerwacji on-line i opłacając ją elektronicznie, podejmuje się działania przemyślanego i nie zamierza odwoływać rezerwacji.  Jeśli jednak chcesz umożliwić odwoływanie rezerwacji opłaconych zadatkiem, wejdź w Ustawienia -> Przedpłaty i zaznacz opcję "pozwól na odwoływanie rezerwacji mimo opłacenia". Jeśli opcja zostanie zaznaczona, to klient w swoim panelu na stronie rezerwacji on-line będzie mógł odwołać rezerwację wg tych samych zasad, co inne rezerwacje on-line (na przykład, odwołanie będzie możliwe najpóźniej 24h przed wizytą - zasady te są określone w Ustawienia -> Rezerwacje on-line, patrz "Odwoływanie wizyty"). Wpłacona zaliczka zostanie automatycznie zwrócona na konto klienta.

więcej
player

Zwalnianie rezerwacji on-line z obowiązkiem przedpłaty (zaliczki)

Jeśli klient rozpoczął opłacanie rezerwacji (przedpłata/zaliczka), ale nie ukończył tego procesu, to system po 10 minutach od utworzenia rezerwacji zmieni jej status "Anulowany", tym samym zwalniając dany termin innym klientom. Jeśli podczas opłacania rezerwacji, płatność klienta zostanie odrzucona (na przykład z powodu braku środków na koncie) lub klient świadomie anuluje proces dokonywania płatności, system Timebox w ciągu kilku minut zmieni status rezerwacji na "Anulowany", tym samym zwolni dany termin dla innych klientów. 

więcej